Materiály bižutérie II

  • by

Iné zliatiny

medené zliatiny

Medené zliatiny sú práve tie, z ktorých sa vám zafarbí pokožka do čierna alebo do zelena. Medená zliatina je obľúbenou zliatinou, lebo meď je ľahko tvarovateľná, zároveň odolná a dostatočne silná, a koniec koncov je to lacnejší materiál. Kým bižutéria vyrobená len z medi má dokonca priaznivé zdravotné účinky (telo absorbuje chýbajúcu meď cez pokožku a zlepšuje napr. artritídu, bolesť hlavy, trávenie…), zliatina medi môže byť dokonca zdraviu neprospešná – nieje hypoalergénna a preto ľudia citlivejší na niekotré prvky môžu zažiť svrbenie či začervenanie pokožky. Medené šperky tiež môžu zanechávať zelené škvrny na pokožke. Ak chcete zabrániť neodvrátiteľným reakciám medi so vzduchom a vodou, môžete pravidelne pretierať šperk čírim lakom na nehty alebo pravidelne čistiť bižutériu podobnými postupmi ako pri šperkoch zo zinkových zliatin.   

chirurgická oceľ

Nehrdzavejúca oceľ, tiež známa ako chirurgická oceľ, je zložená z uhlíka, železa a chrómia – práve chrómium jej dodáva silu, ktorá je tak veľmi oceňovaná hlavne v stavebníctve. Pri výrobe šperkov sa oceňuje jej nezávadnosť, odolnosť, hypoalergénne vlstnosti, nehrdzavie, a je aj esteticky vyhovujúca. Je to však drahšia ako surovina, ako aj jej výrobný proces. Je veľa druhov nehrdzavejúcej ocele a niekotré niesu vhodné pre výrobu šperkov. V mojom e-shope ponúkam šperky len z kvalitnej, chirurgickej ocele 316L priamo určenej na výrobu šperkov.

Ako ošetrovať šperk z chirurgickej ocele?

  1. Voda a mydlo – hladkou utierkou namočenou do mydlovej vody pretierajte šperk. Po premydlení ponorte do čistej vody na prepláchnutie. Vysušte savým materiálom a vyleštite handričkou určenou na leštenie šperkov.
  2. Voda a sóda bikarbóna – vytvorte pastu ako bolo vyššie uvedené a tiež rovnako pokračujte. Prepláchnite teplou vodou a vysušte uterákom. Opäť preleštite handričou na leštenie šperkov.

Napriek všeobecne rozšíreným vedomostiam o nehrdzavejúcej oceli, je potrebné podotknúť, že každý kovový šperk, či už zo zlata, striebra, z chirurgickej ocele alebo inej zliatiny, časom koroduje. Tento čas je samozrejme u každej zlatiny iný a preto sa napr. chirurgická oceľ označuje ako nehrdzavejúca, lebo koroduje oveľa viac rokov ako napr zinková zliatina u ktorej hovoríme skôr o mesiacoch.

V mojom e-shope nájdete bižutériu z chirurgickej ocele, zliatin zinku a medi, ale aj z látok alebo recyklovateľnej slamy. Výber rozširujem podľa dopytu a dostupnosti. ďalej budem prinášať info o ošetrovaní, recyklácii a rôzne iné informácie o materiáloch z ktorých sa produkty na stránkach Šikovné stužky používajú. Pre typ informácií, ktoré by Vás ohľadom tohoto zaujímali, dajte mi vedieť do komentu dole a ja sa posnažím vypátrať o tom čo najviac 🙂  :