Materiály bižutérie I

  • by

V najbližších blogových príspevkoch som sa rozhodla napísať niečo o materiáloch, z ktorých sú výrobené produkty v mojom e-shope. Prvým z nich budú zinkové zliatiny – dozviete sa z čoho sa skladajú, aké problémy sa u nich môžu vyskytovať a tiež ako sa o bižutériu tohoto druhu starať.

Zinkové zliatiny

Využitie : elektrotechnika, stavebníctvo, automobilový priemysel, výroba bižutérie.

Vlastnosti : silný a tvrdý materiál, lacnejší v porovnaní napr s nerezovou oceľou, korózii odolný, plne recyklovateľný – Všeobecne zhromaždený šrot sa zahrieva, až kým zinok nevyteká, a oddeľuje sa od ocele ako plyn. Tento plyn sa zhromažďuje a upravuje, čo spôsobuje vylučovanie zinkového prachu. Po spracovaní v peci sa z prachu stáva oxid zinočnatý, ktorý sa zase stáva surovinou používanou na výrobu kovového zinku. Takto je zinkovú zliatinu možné recyklovať opakovane bez poškodenia jej typických vlastností. Nebezpečné zliatiny zinku sú také, ktoré obahujú aj nikel alebo olovo. V mojom e-shope vyberám práve také, ktoré ich neobsahujú.Plusy : šperky zo zinkovej zliatiny sú veľmi obľúbené, všestranné, cenovo dostupné a široko sa vyskytujúce a často hypoalergénne. Mínusy : koroduje.

Ako ošetriť šperk zo zinkovej zliatiny? 

Zinková zliatina síce koroduje po dlhšom čase, ale keď už sa to stane, treba aj vedieť ako ju očistiť. Takáto bižutéria koroduje pretože zinok reaguje na oxid uhličitý vo vzduchu, v kontakte s pokožkou alebo kozmetickými produktmi ktoré používate. Vytvoria sa zelené, modré, hnedeé alebo čierne stopy. Pri kontakte s vodou sa zafarbí na ružovo alebo odtiene červenej. Všetky korózie sú zdraviu neškodné. Ošetrenie doma môžete uskutočniť napr týmito troma spôsobmi : 

1.     Zubná pasta – naneste negélovú pastu na postihnuté miesta, dovoľte paste napeniť  a jemnou kefkou masírujte krúživými pohybmi. Prepláchnite vodou a okamžite zasušte savým papierom alebo uterákom. Dokončite preleštením. 

2.     Čerstvá citrónová šťava so sódou bikarbónou – zmiešaním vytvoríte pastu, ktorú použijete podobne ako v predchádzajúcom kroku. Nakonci preleštite. 

3.     Čierne miesta odstránite použitím odlakovača – na hlavičku tyčinky do uší naneste odlakovač a krúživým pohybom pretierajte kým sa bodka nestratí. V prípade väčšieho rozšírenia môžete celý šperk vložiť do sklenenej nádobky s odlakovačom. Nechajte vyležať 3-5 min (sledujte), vyberte, prepláchnite a okamžite vysušte. 

V podstate, všetky zliatiny používané na výrobu šperkov korodujú alebo majú nejaké svoje nedostatky. Aj chirurgická oceľ koroduje, aj keď podstatne dlhší čas ako napríklad zinková zliatina. Dnes si už väčšina výrobcov dá veľmi záležať na správnom vyvážení pomeru kovov v zliatinách a preto, takejto bižutérie sa netreba báť. Ako je to s recykláciou, plánujem popísať v najbližších mesiacoch. Nabudúce si povieme viac o medených zliatinách a chirurgickej oceli. Aké sú Vaše skúsenosti s bižutériou? Preferujete niektorý typ materiálov, alebo si vyberáte podľa oka, kotré sa Vám páčia? Napíšte do komentu svoje postrehy či názory.